You are currently viewing Egzaminy, testy do pobrania na Architekturę

Egzaminy, testy do pobrania na Architekturę

Pewnie każdy kandydat na architekturę chce zobaczyć egzaminy, testy do pobrania na Architekturę z poprzednich lat lub przynajmniej przykładowe pytania. W tym wpisie masz okazję przejrzeć arkusze dwóch uczelni w Polsce. Także częstuj się i sprawdź swoje umiejętności!

Politechnika Wrocławska egzaminy, testy do pobrania na Architekturę

2020

TEMAT 1 (środa, 8 lipca)

Część A

(pierwszy arkusz papieru A3, pierwsza połowa czasu przeznaczonego na egzamin)

Na pionowym arkuszu papieru A3 narysuj z natury postać siedzącą na krześle obróconą o 45 stopni w stosunku do rysującego w lewo. Postać powinna być wyprostowana a ręce trzymać przed sobą na udach.

Rysunek wykonaj ołówkiem z walorem i światłocieniem.

Część B

(drugi arkusz papieru A3, druga połowa czasu przeznaczonego na egzamin)

Na pionowym arkuszu papieru A3 narysuj studium głowy z szyją i fragmentem torsu tej samej siedzącej postaci tym razem obróconą o 45 stopni w prawo w stosunku do rysującego.

Rysunek wykonaj ołówkiem z walorem i światłocieniem.

TEMAT 2 (czwartek, 9 lipca)

Część A

(pierwszy arkusz papieru A3, układ arkusza poziomy)

Wyobraź sobie, że masz do dyspozycji 5 brył geometrycznych o dowolnych wielkościach i proporcjach: 3 prostopadłościany, walec i graniastosłup o podstawie trójkąta. W górnym lewym narożu arkusza narysuj wybrane bryły. Utwórz z tych brył i narysuj trzy różne kompozycje przestrzenne (za każdym razem wykorzystując wszystkie 5 elementów oraz zachowując ich wielkość i proporcje). Bryły można łączyć na zasadzie sklejania lub przenikania. Kompozycje pokaż w aksonometrii.

Rysunki wykonaj ołówkiem linearnie (bez walorów).

Część B

(drugi arkusz papieru A3, układ arkusza poziomy)

Wyobraź sobie, że jedna z wcześniejszych kompozycji jest dużym obiektem architektonicznym np. muzeum, kościołem, szkołą, domem kultury itp. Narysuj taki obiekt w widoku z lotu ptaka (perspektywa dwuzbiegowa) w otoczeniu zabudowy miejskiej, a więc innych budynków, ulic, zieleni, miejskiej itp.

Rysunek wykonaj ołówkiem z walorem i światłocieniem.

Politechnika Krakowska. Przykładowe egzaminy, testy do pobrania na Architekturę do pobrania

2020

Temat nr 1

1.1. Narysuj z wyobraźni kompozycję, którą można nazwać: brama do skansenu architektury drewnianej. (sugerowany czas wykonania rysunku: 45 minut) Kompozycja ma być przedstawiona za pomocą walorowego rysunku perspektywicznego. Charakter waloru dowolny, stosowny do koncepcji kompozycji. Ujęcie perspektywiczne z poziomu stojącego człowieka. Technika rysowania: ołówek grafitowy na białym kartonie.

1.2. Narysuj z wyobraźni: krzesło z wysokim oparciem – leżące na podłodze, zwrócone nogami w stronę patrzącego. (sugerowany czas wykonania rysunku: 15 minut) Kompozycja ma charakter szkicu perspektywicznego. Ujęcie perspektywiczne z poziomu stojącego człowieka. Technika rysowania: ołówek grafitowy na białym kartonie.

1.3. Narysuj z wyobraźni: budkę dla ptaków. (sugerowany czas wykonania rysunku: 15 minut) Kompozycja ma charakter szkicu perspektywicznego. Technika rysowania: ołówek grafitowy na białym kartonie.

Temat nr 2

2.1. Narysuj z wyobraźni kompozycję, którą można nazwać: schody terenowe w mieście – przedstawiającą kilka stopni usytuowanych na otwartym placu, prostopadle do pochyłej jego nawierzchni. (sugerowany czas wykonania rysunku: 45 minut) Kompozycja ma być przedstawiona za pomocą walorowego rysunku perspektywicznego. Charakter waloru dowolny, stosowny do koncepcji kompozycji. Ujęcie perspektywiczne z poziomu stojącego człowieka. Technika rysowania: ołówek grafitowy na białym kartonie.

2.2. Narysuj z wyobraźni kompozycję ukazującą w perspektywie pokoju: otwarte do wnętrza jedno ze skrzydeł dwuskrzydłowego okna. (sugerowany czas wykonania rysunku: 15 minut) Kompozycja ma charakter szkicu perspektywicznego. Ujęcie perspektywiczne z poziomu stojącego człowieka. Technika rysowania: ołówek grafitowy na białym kartonie.

2.3. Narysuj z wyobraźni: kosz na śmieci, który mógłby być ustawiony w holu budynku. (sugerowany czas wykonania rysunku: 15 minut) Kompozycja ma charakter szkicu perspektywicznego. Technika rysowania: ołówek grafitowy na białym kartonie.

Temat nr 3

3.1. Narysuj z wyobraźni kompozycję, którą można nazwać: amfiteatr, który mógłby być usytuowany w miejskim parku. (sugerowany czas wykonania rysunku: 45 minut) Kompozycja ma być przedstawiona za pomocą walorowego rysunku perspektywicznego. Charakter waloru dowolny, stosowny do koncepcji kompozycji. Ujęcie perspektywiczne z poziomu stojącego człowieka. Technika rysowania: ołówek grafitowy na białym kartonie.

3.2. Narysuj z wyobraźni: leżak o drewnianej konstrukcji, który mógłby się pojawić w przydomowym ogrodzie. (sugerowany czas wykonania rysunku: 15 minut) Kompozycja ma charakter szkicu perspektywicznego. Ujęcie perspektywiczne z poziomu stojącego człowieka. Technika rysowania: ołówek grafitowy na białym kartonie.

3.3. Narysuj z wyobraźni: wysoki ceramiczny wazon na kwiaty, w którym mogłyby się znaleźć ścięte słoneczniki. (sugerowany czas wykonania rysunku: 15 minut) Kompozycja ma charakter szkicu perspektywicznego. Technika rysowania: ołówek grafitowy na białym kartonie

I jak podobają ci się te egzaminy, testy do pobrania na Architekturę? Trudne? Udało ci się rozwiązać wszystkie zadania?