You are currently viewing Egzamin na Architekturę Gdańsk 2021

Egzamin na Architekturę Gdańsk 2021

Kurs rysunku to fajna przygoda, w której ciężka praca miesza się z poznawaniem siebie, swoim możliwości i nawiązywaniu fajnych znajomości. Przychodzi jednak czas, gdy zbliża się egzamin na Architekturę Gdańsk. 2021 rok, podobnie jak pozostałe pokazał, że talent nie istnieje – wysoko zdają ci, którzy byli dobrze przygotowani.

Co zatem decydowało o sukcesie na egzaminie na Architekturze w Gdańsku w 2021 roku i raczej w przyszłych latach się nie zmieni?

Z czego składał się Egzamin na Architekturę Gdańsk 2020?

Egzamin na Architekturę w Gdańsku jest dwuetapowy i trwa 2 dni. Pierwszy etap to rysunek z natury. Zazwyczaj w skład kompozycji wchodzi modelka (lub kilka modelek) i oprócz tego obiekt towarzyszący postaci, np. drabina, drewniane belki, motor, gruszka do betonu, rusztowanie. W 2018 roku należało narysować postać stojącą przy dużym sześcianie. Tutaj Egzamin na Architekturę w Gdańsku zaskoczył niejednego. Było to chyba największe wyzwanie młodych adeptów rysunku. Musieli podjąć ważne decyzje odnośnie kompozycji. Dostali arkusze A1 i musieli sobie poradzić z rozmieszczeniem całości. Jeśli sześcian był za mały, to całość wyglądała słabo. Już lepszym rozwiązaniem było umieścić tylko część sześcianu, ale w rozsądnej kompozycji.

Ta część Egzaminu na Architekturę w Gdańsku odbywa się na dwóch dziedzińcach Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Tam ma swoje miejsce Wydział Architektury. Kandydaci podzieleni są na 20-osobowe grupy. Na wykonanie zadania mają 1,5 godziny. Jeśli w danym roczniku jest dużo chętnych, to egzamin z rysunku trwa 2 dni.

W następnej części wszyscy kandydaci podchodzą do testu predyspozycji do zawodu architekta. Całość trwa około 4,5 godziny ( z jedną przerwą w środku). Egzamin na Architekturę w Gdańsku z pewnością do najlżejszych nie należy. Część testowa jest najbardziej nieprzewidywalna i wiąże się z koniecznością wszechstronnego przygotowania ze strony kandydata. Ogólnie są to zadania na myślenie, trzeba wykazać się zdolnością rozwiązywania problemów. Należy tam wykazać się m.in.:

  • zdolnością przestrzennego widzenia,

  • myślenia logicznego,

  • umiejętnościami projektowymi,

  • znajomością historii sztuki i architektury.

Zerknij, jakie pytania były w poprzednich latach:

2018 rok:

I część testu predyspozycji do zawodu architekta:

Zad. Adam jest sześć razy starszy od Ewy. Za sześć lat będzie trzy i pół raza starszy. Ile lat mają obecnie Adam i Ewa?

Zad. Prostokąt o bokach 2a i 3a toczymy (bez poślizgów) do końca wyznaczonej ścieżki. Narysuj drogę punktu A i zaznacz kolejne jego pozycje po każdym obrocie prostokąta.

Pozostałe pytania znajdziesz tu:

pytania 2018 cz.1.

II Część

Na nowo powstałym osiedlu mieszkaniowym, plac pomiędzy budynkami o wymiarach 10×15 m przeznaczono na przestrzeń do rekreacji dla dzieci. Dzieci będą mogły ją użytkować pod opieką dorosłych. Masz do dyspozycji sześć sześcianów o wymiarach 1x1x1m oraz dwa walce o średnicy i wysokości 1m. Każdy z sześcianów oraz walców należy zmodyfikować dokonując jednego lub maksymalnie dwóch cięć płaszczyzną pionową lub poziomą. Jeden ze sposobów cięcia przedstawiono na schemacie. Przed tobą stoją trzy zadania

Zadanie A. Cięcie brył

Narysuj pozostałe sześciany oraz walce w aksonometrii, pokazując sposób ich cięcia oraz powstałe w wyniku cięcia bryły.

ZADANIE B Rysunek aksonometryczny urządzeń do zabawy

Z powstałych w wyniku cięcia brył przedstawionych w Zadaniu A zaprojektuj dwa urządzenia do zabawy dla dzieci. Do jednej zabawki użyj minimum 5 brył. Zabawki przedstaw w rysunku aksonometrycznym. Możesz dodatkowo użyć takich elementów, jak: lina lub siatka ze sznura.

ZADANIE C Rysunek perspektywiczny przestrzeni rekreacji dla dzieci

Narysuj w perspektywie przestrzeń rekreacji dla dzieci na placu pomiędzy budynkami, wykorzystując jedno z urządzeń zaprojektowanych w Zadaniu B. Na rysunku przedstaw również inne elementy wyposażenia placu tworząc atrakcyjne, bezpieczne i funkcjonalne miejsce rekreacji dla dzieci. Możesz użyć brył powstałych w Zadaniu A w dowolnej liczbie i konfiguracji. UWAGA: Oczy patrzącego są na wysokości 4 m na ziemią (horyzont).

Inne pytania z pozostałych lat:

Egzamin na Architekturę Gdańsk testy

Jak widać, na Egzaminie na Architekturę w Gdańsku pojawiają się rzeczywiste problemy, z jakimi może się spotkać przyszły architekt. Nie wystarczy więc zakuć, zdać i zapomnieć. Trzeba trochę pogłówkować. Ale czy trzeba śledzić co roku egzamin na architekturę w Gdańsku, żeby zdać? Śledzić można, ale nie jest to warunek konieczny. Takich umiejętności powinien uczyć kurs rysunku.

Fajną metodą nauki są igurry wymyślone przez Wojciecha Domińczaka w szkole rysunku Creativity.

Nauka rysunku przeplatana zabawą bryłami, przecinaniem ich i robieniem rzutów mimochodem przygotowuje do egzaminu na Architekturę w Gdańsku.

Zadbaj więc o to, by twój kurs rysunku nie tylko uczył cię ładnie rysować. Nauka rysunku to przede wszystkim nauka myślenia – i tak do tego podchodź.

Egzamin na Architekturę w Gdańsku – jak się przygotować?

Przygotowanie

Możesz przygotowywać się do Egzaminu na Architekturę w Gdańsku na własną rękę indywidualnie, choć wymaga to ogromnego samozaparcia. Chociaż nawet osobom z największym samozaparciem, może zabraknąć merytorycznej wiedzy.

Dlatego dobrze jest rozejrzeć się za kursem rysunku. Najlepiej, żeby był to kurs wyspecjalizowany dla kandydatów na architekturę. A najlepiej przygotowujący stricte do Egzaminu na Architekturę w Gdańsku, ponieważ każde miasto ma swoją specyfikę.

Poznasz tam mnóstwo technicznych aspektów rysunku. A przede wszystkim będziesz ćwiczył intensywnie. Motywacja ze strony kadry i innych uczestników kursu z pewnością pomoże. Poza tym – chociaż jeszcze o tym nie myślisz – już budujesz swoje portfolio niezbędne w przyszłym zawodzie architekta.

Po intensywnym kursie rysunku dużo łatwiej jest podejść do egzaminu.

Jeśli interesuje cię kurs rysunku na Architekturę w Gdańsku możesz zajrzeć na Creativity.pl

Jak opanować stres na egzaminie na Architekturę w Gdańsku?

Przede wszystkim zaplanuj całą wyprawę na egzamin. W swoim ulubionym szkicowniku zanotuj datę, godzinę i miejsce egzaminu na Architekturę. W Gdańsku można czasem zabłądzić, więc jeśli nie znasz dokładnej lokalizacji – sprawdź dokładnie dojazd na mapie Google, sprawdź też połączenia autobusowe.

Przeczytaj dokładnie, co trzeba przynieść na egzamin. “Wyprawkę egzaminacyjną” skompletuj dzień wcześniej. Weź ołówki, gumkę chlebową, długopisy, cienkopisy, potwierdzenie opłaty egzaminacyjnej i dowód osobisty.

W dzień egzaminu na Architekturę w Gdańsku masz być wypoczęty i masz tylko dojechać na egzamin. Nerwowe szukanie wyprawki czy sprawdzanie dojazdu na pewno nie poprawi twoich morali.

Nastawienie

Przede wszystkim nie wyolbrzymiaj. Egzamin na architekturę w Gdańsku potraktuj jak dobrą zabawę. Nie nastawiaj się negatywnie, nie zastanawiaj się, jak dużo jest kandydatów na jedno miejsce. Podejdź do tego zadaniowo. Uświadom sobie, że długo przygotowywałeś się do egzaminu na architekturę. Teraz po prostu idziesz pochwalić się tym, czego się nauczyłeś.

Relaks

Nie zapominaj o odpoczynku przed egzaminem na Architekturę. Na kursie rysunku ciężko pracowałeś. Po tak wyczerpującym czasie warto dzień przed egzaminem zwyczajnie odpocząć. Chociażby kilka godzin wieczorem. Dzień wcześniej już nic nie powtarzaj do egzaminu na architekturę. Najlepiej zrób coś, co lubisz(obejrzyj ulubiony serial, umów się ze znajomymi) Wyśpij się i wstań odpowiednio wcześniej, przygotuj sobie pożywne śniadanie. Musisz mieć dużo siły, żeby poradzić sobie z wyzwaniem, jakim jest egzamin na Architekturę. Przygotowanie organizmu jest niezwykle ważne, ponieważ egzaminy trwają po kilka godzin i wymagają od nas pełnego skupienia. Poza tym trzeba zapanować nad stresem.

Potraktuj egzamin na Architekturę w Gdańsku jak kurs rysunku, przyjdź i skup się na tym, co jest do narysowania.

Egzamin na Architekturę Gdańsk – w trakcie sprawdzianu

Atmosfera

Ze względów covidowych, możliwe, że część Egzaminu na Architekturę w Gdańsku 2022 będzie online. Ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony nie będziesz słyszał narzekań i negatywnego nakręcania się innych strachliwych kandydatów.

Z drugiej strony, w grupie zawsze mogły być też osoby, które zarażały pozytywnymi emocjami i dystansem.

Właśnie – dystans. Do egzaminu na Architekturę podejdź z dystansem. A jak go złapać? Bezpośrednio przed egzaminem możesz nawet pomedytować. Nie chodzi tu o odprawianie jakiś egzotycznych modłów, do nie wiadomo kogo. Słyszałeś o mindfulness? Możesz posiedzieć chwilę w ciszy i pooddychać, albo odsłuchać czegoś z gotowych medytacji. Na przykład tu.

W trakcie Egzaminu na Architekturę w Gdańsku

W czasie rozwiązywania testu, zaczynaj od najłatwiejszych zadań. Nie zawieszaj się na trudnych zadaniach, bo czas nieubłaganie mija. Pamiętaj, że nie musisz być perfekcyjny. Progi do zdania są ustalane co roku na innym poziomie. Zazwyczaj jednak mniej niż 50% punktów wystarcza, aby zdać część testową.

Egzamin na Architekturę Gdańsk 2022 – najważniejsze informacje

Egzamin na Architekturę Gdańsk – jeszcze raz informacje w pigułce:

Zapisy: na koniec maja

Egzaminy wstępne: 1 – 2 tydz. czerwca

Pierwszy dzień: rysowanie (zazwyczaj) modelki w kompozycji 30 pkt (min.ok.11 pkt)

oceniane są: poprawne proporcje, perspektywa, kompozycja, anatomia

Co ważne! W kompozycji nie muszą znajdować się wszystkie elementy. Najważniejsze, by rysunek był poprawny pod względem technicznym.

2 dzień: test predyspozycji do zawodu 70 pkt maksymalnie (min. ok. 20 pkt, żeby zdać)

W teście znajdują się zadania na myślenie/rozwiązywanie problemów, matematyka, aksonometria, zadania z projektowania

Co roku inny próg zdawania. Profesorowie ustalają go w zależności od tego, jak mocny był rocznik. Oznacza to, że przystępując do egzaminu na Architekturę w Gdańsku, niestety nie wiesz, ile musisz mieć punktów, żeby zaliczyć.

Co ważne –

kilka dni wcześniej można podejść, zobaczyć instalację do egzaminu z rysunku na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej. Kandydaci z okolic Gdańska, mają więc łatwiej.