You are currently viewing Dlaczego nie dostaniesz się na Architekturę lub ASP?

Dlaczego nie dostaniesz się na Architekturę lub ASP?

Jest sporo wpisów o tym, jak dostać się na… (whatever)? A czy ktoś zastanawiał się, co może sprawić, że nie dostaniesz się na Architekturę lub ASP lub cokolwiek? Czy wiesz, czego się wystrzegać podczas przygotowań na egzamin wstępny? O tym właśnie jest ten wpis.

Nie dostaniesz się na Architekturę, bo…

… jesteś nieprzygotowany

To chyba najbardziej prozaiczna, ale jednocześnie najbardziej popularna przyczyna. Wielu kandydatów zostawia przygotowania na ostatnią chwilę. Wydaje im się, że zapisanie się na kurs rysunku na trzy miesiące przed godziną zero wystarczy. Najczęściej to za mało. A umiejętności nie nabiera się z dnia na dzień. Nieprzygotowany nie dostaniesz się na Architekturę lub ASP. Potrzeba wielu miesięcy systematycznych ćwiczeń, najlepiej pod kierunkiem doświadczonego nauczyciela.

…nie panujesz nad stresem

To coś, czego nie nauczysz się z żadnego podręcznika. A jeśli nie ogarniesz swojego zdenerwowania, to nie dostaniesz się na Architekturę lub ASP.

Kiedyś uważano, że stres jest czymś, co trzeba zwalczyć. Obecnie wśród psychologów panuje pogląd, że stres jest czymś naturalnym, co słusznie pobudza organizm do działania, gdy sytuacja tego wymaga. Problem pojawia się dopiero, gdy ten stres wymyka się spod kontroli.

Nie chodzi więc o to, żeby pokonać stres, ale aby nauczyć się nim zarządzać.

Czy wiesz, jakie są skuteczne metody zarządzania stresem? Różni ludzie mają różne sposoby na zdenerwowanie.

Możesz spróbować medytacji i treningów oddechowych. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, to skorzystaj z gotowych propozycji z internetu. Warto zajrzeć na kanały na YouTube:

W podobny sposób działa joga, która nie tylko uspokaja, ale jest jednocześnie formą aktywności fizycznej. Można powiedzieć, że joga to taki sport dla leniwych. Bo trochę tak jest 😉 Jeśli jesteś zielony w tym temacie, to zajrzyj na kanał Małgosi Mostowskiej na YouTube.

Możliwe, że powyższe sposoby będą za nudne dla osób bardziej ekspresyjnych. I to też jest ok. Fajnie, że jesteśmy różni. To, co dla tych z ADHD?

Chyba najlepszym sposobem będzie po prostu spora dawka ruchu. Możesz zapisać się na siłkę, na aerobic, trenować jogging lub boks. Są również tacy, którzy wyżywają się na lekcjach tańca. I to też jest ok. Byleby działało.

Lecimy dalej

Nie dostaniesz się na Architekturę, bo…

możesz mieć pecha

Czasem zdarzają się sytuacje losowe. Może się zdarzyć, że zachorujesz i albo nie dotrzesz w ogóle na egzamin z Architektury, albo wypadniesz na nim poniżej swoich możliwości. Pechem może być również to, gdy twoja praca – całkiem przeciętna – trafi obok najbardziej odjechanej i profesjonalnej pracy na roku. W takiej sytuacji, twoje dzieło może zostać odrzucone.

Teoretycznie ocena prac jest według jasno określonych kryteriów. Prawda jest jednak taka, że obok kryteriów są jeszcze inne czynniki decydujące. Jeśli poziom danego rocznika jest wysoki, to mogą odpaść całkiem dobre prace, spełniające kryteria. A to tylko z powodu ograniczonej liczby miejsc na roku.

Co zrobić, jeśli odpadniesz na egzaminie na Architekturę, bo zabrakło ci trochę szczęścia?

Może pocieszającym będzie fakt, że największe ikony polskiego projektowania – jak na przykład Patryk Hardziej – także mieli pecha i nie dostali się na ASP za pierwszym razem.

Remedium na pecha jest wyłącznie upór. Jeśli masz głębokie przekonanie do tego, że chcesz dostać się na Architekturę lub ASP, to próbuj w przyszłym roku.

Po porażce możesz zareagować w dwojaki sposób:

Możesz zgrywać młodego Wertera i obrażać się, jaki ten świat jest niesprawiedliwy,

albo:

Możesz też zareagować proaktywnie. Przeanalizować, co poszło nie tak. Zastanowić się, jakie błędy po drodze popełniłeś. Wyciągnij z nich wnioski.

Jeśli nie dostałeś się za pierwszym podejściem to zrób sobie gap year. Znajdź pracę dorywczą i sumiennie uczęszczaj na kurs rysunku.

Może się zdarzyć, że Twoi rodzice lub babcia będą oponowali. Możesz usłyszeć teksty w stylu: „jak teraz przerwiesz naukę, to już nie wrócisz! Tak zrobiła Zosia, ta od cioci Kazi wujka Mietka! I w końcu nigdzie nie zdała na studia!I ty też tak skończysz!”

Mimo, że może to być trudne to:

  • Po pierwsze – uświadom sobie, że nie jesteś Zosią od cioci Mietka wujka Kazia i twoja historia jest odrębną historią.

  • Po drugie – uświadom o tym twoich rodziców.

Zdaj sobie sprawę, że jesteś dorosły i masz prawo decydować o sobie.

Jeśli nie dostaniesz się na Architekturę lub ASP, a zależy Ci na tym, to nie warto iść na jakiekolwiek studia, byleby nie mieć roku przerwy w nauce.

Znajdź pracę – to naprawdę uczy sumienności i samodzielności. A takie mamy czasy, że często ktoś kto dorabiał na zmywaku jest później bardziej zaradny niż ktoś komu rodzice tylko powtarzali: „ty tylko się ucz”. A on posłusznie się uczył i poza książkami świata nie widział.

Poza tym, dzięki pracy, nie tylko zarobisz na utrzymanie. Będziesz mógł samodzielnie opłacić sobie kurs rysunku. Przy okazji będziesz się do niego bardziej przykładał. Przy okazji nauczysz się lepszej organizacji czasu.

Może dlatego niektóre osoby, które nie dostały się na Architekturę lub ASP za pierwszym razem, potrafiły się wybić ponadprzeciętnie.

Czy nadal uważasz, że sytuacja, gdy nie dostaniesz się na Architekturę lub ASP za pierwszym razem, jest dramatem?

Może tak czasem musi być, żeby bardziej dojrzeć do tematu?