Wielu młodych artystów nigdy artystami nie zostanie, bo… co powiedzą inni? Zosia od Wiesi, tej z parteru skończyła Prawo na UJ, a tobie się zachciało Rzeźbę studiować? A co po Rzeźbie na ASP można robić? W tym wpisie obalamy mity i udowadniamy, że Rzeźba wbrew pozorom jest bardzo życiowym i pragmatycznym kierunkiem.
Czego na Rzeźbie na ASP można się nauczyć?
Poniżej masz przykłady kilku specjalności na Rzeźbie na ASP:
Architektura w przestrzeni miejskiej
No nikt mi nie powie, że to niepraktyczna specjalizacja. Miasta i miasteczka wciąż się rozrastają. Już nie mieszkamy w wielopokoleniowych chatach. Wielu młodych wyprowadza się na swoje, a tym samym deweloperzy mają co robić. Na nowych osiedlach trzeba zaprojektować skwerki, fontanny, place zabaw. Podczas projektowania osiedli coraz częściej myśli się o kreowaniu przestrzeni na spędzanie czasu wolnego. Domy to już nie tylko noclegownie. O przestrzeni do życia myśli się holistycznie. Coraz ważniejszy staje się aspekt estetyczny – i tu ludzie po Rzeźbie na ASP mają pole do popisu. A jeszcze zdobędziesz mega praktyczne umiejętności jak np: umiejętność pracy w programach 3D, robienia wizualizacji pod projekt, robienie makiet.
Ceramika
Wazony, filiżanki i wszystko co można z ceramiki wykonać. Żyjemy w fajnych czasach. Z jednej strony wiele rzeczy jest łatwo dostępnych i produkowanych taśmowo. Z drugiej strony zaczyna nas przerażać coraz większa tandeta mainstreamowych produktów. Dlatego coraz więcej osób woli zapłacić więcej za gustowną ceramikę. I tu właśnie powoli rośnie popyt na młodych zdolnych, którzy potrafią taką ceramikę wykonać. Oto co po Rzeźbie na ASP.
Metal
Tu znowu pozwolę sobie ponabijać się z tandety, która zalewa nam rynek. Jasne, że można wykonać wiele przedmiotów, jak np. biżuterię z plastiku. Ale czy to jest przynajmniej ładne? Coraz więcej ludzi chce żyć w duchu idei less is more. Jesteśmy istotami duchowymi i tęsknimy za pięknem i rękodziełem.
Umiejętność wykonywania odlewów i nadawania niepowtarzalnego charakteru przedmiotom jest naprawdę unikatowa. I można ją zdobyć tylko po Rzeźbie na ASP.
Czego nauczysz się na Rzeźbie na ASP?
Na Rzeźbie na ASP poznasz technologie stosowane w Rzeźbie. To jest chyba najfajniejszy, praktyczny wymiar tego kierunku. Nauczysz się obróbki materiałów takich jak: glina, kamień, drewno czy metal.
Coraz więcej uczelni dba również o to, by absolwenci potrafili dobrze prezentować swoje dzieła i o nich opowiadać. Stąd możesz mieć przedmioty z wystąpień publicznych lub retoryki.
Ogólnie, absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
-
oceny wartości plastycznych
-
podejmowania indywidualnej pracy twórczej
-
historii i filozofii
-
etyki i praw własności
-
sztuki i estetyki
Wybrane przedmioty w siatce godzin to:
-
Intermedialne Rozszerzenie Warsztatu Rzeźbiarskiego
-
Teoretyczne podstawy projektowania
-
Techniki Prezentacji i Kreacji Cyfrowej
-
Rzeźba w Kamieniu
Zwróć uwagę, że uczelnie ASP coraz częściej włączają w swój program stosowanie technik cyfrowych. Tak naprawdę to jest przyszłość Rzeźby. Dzięki temu nie jest to hobbystyczny, oderwany od rzeczywistości kierunek, ale kierunek otwierający nowe możliwości. Nowe, cyfrowe formy wyrazu, o których jeszcze kilkanaście lat temu nikomu się nie śniło.
Dla kogo Rzeźba na ASP?
Na pewno jest to kierunek dla wrażliwców na sztukę. Twoje serducho musi mocniej bić w galerii sztuki. To, co jest fajne w tym kierunku, to to, że na te studia decydują się ludzie z własnego wyboru. Nie zapisuje ich tam żadna pani Wiesia z parteru. Dlatego spotkasz tam mnóstwo autentycznych, otwartych osób – czego nie doświadczysz na bardziej mainstreamowych kierunkach studiów.
Jaki powinien być kandydat na Rzeźbę na ASP?
Na pewno powinien mieć otwarty umysł i myśleć nieszablonowo. Poza tym dobrze, zeby interesował się filozofią i historią sztuki, bo będzie miał z nią dużo do czynienia.
Nie powinny być Ci obce zagadnienia z zakresu wiedzy o kulturze, literaturze czy sztuce współczesnej, kinie. Poza tym, czy masz wyćwiczone zdolności manualne? Czy cechuje cię cierpliwość, kreatywność i upór w dążeniu do celu?
Pamiętaj również o tym, by być aktywnym na studiach. Ale nie tylko na zajęciach, ale również poza nimi. W dzisiejszych czasach nie wystarczy być prymusem i mieć same piątki. O wiele ważniejsze od ocen jest aktywne zbieranie doświadczenia, chodzenie na wernisaże, odbywanie staży, praktyk czy wolontariatów. Ale to w zasadzie dotyczy już wszystkim=ch kierunków. Pamiętaj, że znajomości, które zawrzesz w tym okresie życia mogą być dla ciebie kluczowe i otworzyć ci furtkę do fajnych zleceń w przyszłości. Uczestnicz więc aktywnie w życiu towarzyskim oraz miej fajne relacje z wykładowcami. Od nich również możesz się wiele nauczyć. I wtedy nie będziesz zadręczał siebie pytaniem: Co po Rzeźbie na ASP? Bo możliwości i szanse będą pojawiać się same 🙂
Co ludzie robią po Rzeźbie na ASP?
Absolwenci po Rzeźbie na ASP często realizują zamówienia rzeźbiarskie dla prywatnych osób lub miasta. Można się również zaczepić w prywatnej szkole i robić kursy artystyczne. Można również oczywiście założyć własną szkołę.
Niedocenianą ścieżką po Rzeźbie na ASP jest praca przy grach, animacjach i filmach. Nie jest sztuką nauczyć się obsługi programów graficznych. Ale jest sztuką rozwinąć swoją wyobraźnię przestrzenną pod okiem prawdziwych artystów i specjalistów. A to mają ludzie po Rzeźbie na ASP na bank. Warto więc zdawać sobie sprawę, ze swoich atutów.
I nie przejmować się panią Wiesią i jej prawniczą córką. Jak ktoś ładnie powiedział: Jej cyrk, jej małpy. Ciekawe tylko, czy sama miała jaja, żeby sobie wybrać swój kierunek studiów, czy też zapisała ją na niego pani Wiesia?