You are currently viewing Architektura w Rzeszowie – co zrobić, by zacząć studiować

Architektura w Rzeszowie – co zrobić, by zacząć studiować

W Rzeszowie możemy studiować architekturę. Kierunek tych studiów znajdziemy na Wydziale Budownictwa Inżynierii Środowiska i Architektury na Politechnice Rzeszowskiej. Co zrobić, by dostać się na architekturę? Jak wygląda egzamin? Co musimy wiedzieć przed przystąpieniem do niego?

Egzamin wstępny – bilet na architekturę w Rzeszowie

Egzamin na architekturę na Politechnice Rzeszowskiej odbywa się od lat na Wydziale Budownictwa Inżynierii Środowiska i Architektury. Musimy udać się do budynku P, który znajduje się na ulicy Poznańskiej pod numerem 2. Musimy dostać się tam chwilę wcześniej, ponieważ egzamin odbywa się w kilku salach na różnych piętrach. Warto wcześniej sprawdzić, gdzie mamy się stawić.

Jak wygląda egzamin na PR?

Sam egzamin podzielono na 2 części. Każda z nich trwa 3 godziny. Pierwsza część ma za zadanie sprawdzić umiejętności rysowania z natury. Mogą to być na przykład skrzynki, drabiny, czy krzesła. Druga część pozwala nam poczuć się bardziej kreatywnie. Rysujemy bowiem z wyobraźni. W zależności od tematu może to być np. rysunek domku nad urwiskiem, lub domu w górach.

Czy trudno zdać egzamin na architekturę w Rzeszowie?

Jeżeli poprawnie rysujemy konstrukcje geometryczne, to nie jest trudno. By zdać egzamin, tak naprawdę nie musimy wiele więcej.

Co ćwiczyć przed podejściem do egzaminu?

Przygotowując się do egzaminu, musimy skupić się przede wszystkim na rysowaniu martwej natury. Gdy to opanujemy, możemy przejść do naszej lekcji, gdzie uczymy się projektować małe obiekty architektoniczne. Jednak tę część wykonujemy z wyobraźni.

Profesorowie na egzaminie na architekturę – jacy są? Na co zwracają uwagę?

Wszyscy zawsze boją się profesorów obecnych na egzaminie. W Rzeszowie największą uwagę przykładają oni na oryginalność naszych pomysłów. Nie ma się co bać!

Ile musimy mieć punktów, by się dostać na studia?

Na architekturze w Rzeszowie nie ma minimalnego pułapu punktów. Co roku do egzaminów podchodzi około 200 osób. W tym samym czasie na studia dostaje się około 90 osób.

Matura, a architektura

By zostać kandydatem na studia, najpierw musimy zdać maturę. W Rzeszowie pod lupę wezmą nasze wyniki matur z matematyki, historii, fizyki, geografii, historii sztuki, języka polskiego i języka obcego.

Rady dla przyszłych studentów architektury w Rzeszowie

Ze spokojem! Nie ma się co stresować. 3 godziny to dużo czasu. Zdążymy dokończyć nasz projekt.

Nie martwmy się, jeśli nie zdążymy! Nawet jeśli nie udało nam się dokończyć, to najważniejsze jest poprawne rysowanie do zbiegów i niebanalny pomysł na naszą pracę.

Starajmy się szrafować tak, by nadać naszej pracy odpowiedni kontrast.

Co warto zabrać ze sobą na egzamin z rysunku?

W trakcie egzaminu z rysunku w Rzeszowie przydadzą nam się:

  • gumka chlebowa
  • ołówek
  • dowód
  • temperówka

Jak się ubrać na egzamin na architekturę na Politechnice w Rzeszowie?

Nie ma wymaganego jednego stroju, jednak większość kandydatów przychodzi ubrana w elegancki sposób.

Spokojnie. Jeżeli trenowaliśmy i poświęciliśmy wystarczająco dużo czasu na naukę rysunku, nie mamy się co martwić.