Czy i dlaczego warto studiować Architekturę w Danii? Jak wygląda tam życie studenckie? Jakie kompetencje można zdobyć? Jeśli interesuje cię Architektura w Danii, to odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule.
Architektura w Danii – dlaczego akurat tam?
Duński design znany jest na całym świecie. Ponadczasowe projekty do dziś cieszą się popularnością. Niektóre modele mebli z lat 50 – tych, 60-tych biją dziś rekordy na aukcjach kolekcjonerskich.
Sukces zapewniły sobie przez połączenie kilku cech. Minimalizm w połączeniu z zaskakującą formą i solidnością wykonania były skazane na sukces. Dziś można powiedzieć, że duński styl w projektowaniu jest koroną stylu skandynawskiego.
Jeśli jesteś więc miłośnikiem tego stylu, a nazwiska takie jak Kaare Klint lub Finn Juhl sprawiają, że robi ci się ciepło na sercu – to Architektura w Danii jest dla ciebie.
Praktyczne podejście na Architekturze w Danii
To co wyróżnia Architekturę w Danii to nacisk na praktykę. Przejawia się to na różny sposób. Po pierwsze, na studiach często pracuje się w małych 4-5 osobowych zespołach nad wspólnym projektem. Dużo pracy własnej, liczne warsztaty tematyczne i teoria sprowadzona do minimum. Wykładowcy kierują się przekonaniem, że teoria jest najlepiej przyswajalna w działaniu.
To co jest bardzo fajne na Architekturze w Danii, to ścisłe powiązanie praktyk z programem studiów. Podczas pisania pracy zaliczeniowej, trzeba zawrzeć wnioski wyciągnięte z odbytych praktyk. Myślę, że to jest coś, czego bardzo brakuje w polskich warunkach. Wykładowca jest tak zagoniony, że nawet nie ma pojęcia, co student robił na praktykach. Dziekanat przybija tylko bezwiednie pieczątki i sprawdza, czy student dotrzymał terminów. Na Architekturze w Danii zdobywane praktyczne doświadczenie jest w centrum zainteresowania.
Atmosfera – Architektura w Danii
To, co może być zaskakujące na Architekturze w Danii, to nieformalna atmosfera. Studenci i wykładowcy zwracają się do siebie po imieniu. To niesamowite uczucie, kiedy profesor schodzi ze swojej mentalnej katedry, jest ciekawy studenta i wchodzi z nim w dialog. Dzięki takiej relacji, profesor zaczyna zauważać mocne strony studenta i pomaga mu je rozwijać.
Architektura w Danii jest jeszcze tak różna od Architektury w Polsce, gdzie wciąż królują testy i zakuwanie.
System edukacji w Danii
Jeśli jesteś ogólnie zainteresowany studiowaniem w Danii, to powinieneś znać system tam panujący. Uczelnie wyższe nie są jednolite i dzielą się na:
- Akademie Nauk Stosowanych – te prowadzą nauczanie nastawione na zdobycie praktycznych umiejętności. Na chwilę obecną po angielsku można studiować tam m.in.:
- Design – Graphics, Fashion Design
- Inżynierię materiałową – Mechanical Engineering, Climate and Supply Engineering, Civil Engineering, Automation Engineering
- Multimedia – Multimedia Design and Communication service
Warto tu podkreślić, że na chwilę obecną, państwowe duńskie uczelnie nie prowadzą zajęć z tradycyjnej Architektury w języku angielskim. Może to być bariera dla niektórych. Dla innych może to być okazja do wyjścia ze swojej strefy komfortu i impuls do nauki nowego języka.
- Tradycyjne uniwersytety prowadzące badania naukowe prowadzą naukę na różnych kierunkach, ale w sposób bardziej tradycyjny i ukierunkowujący studentów bardziej na pracę badawczą, a nie na praktykę. W ten sposób wykładana jest tradycyjna Architektura w Danii i to w języku duńskim. Jest jednak jedna uczelnia, która wykłada w języku angielskim i w sposób o wiele bardziej praktyczny. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak wygląda nauka na VIA University College w Campusie Horsens i jakie daje możliwości.
Zajęcia zwykle odbywają się w 4 dni w tygodniu, mniej więcej od 08:00 do 15:00. Dniem wolnym od studiowania jest tam środa. Jest to trochę zaskakujące, choć może mieć bardzo dobre efekty. Jeden dzień przerwy w środku tygodnia może sprawić, że w kolejne dni wchodzi się ze świeżym umysłem i z nowymi pomysłami.
Środę można przeznaczyć na naukę własną, na spotkania w grupach, na integrację lub po prostu sobie odpocząć.
Architektura w Danii po angielsku?
Jeśli Architektura w Danii w języku duńskim staje się barierą nie do przeskoczenia, wyjściem może się okazać wybór uczelni, która umożliwia zajęcia w języku angielskim. Taką możliwość daje VIA University College w Campusie Horsens.
Kierunek nazywa się Architectural Technology and Construction Management (ATCM). Jest to więc bardziej inżynieryjny kierunek niż artystyczny. Osoba, która liczyła, że Architektura w Danii po angielsku będzie pełna artystycznych wyzwań, może czuć się nieco rozczarowana.
Nie jest tam wymagana umiejętność rysunku odręcznego i nie kładzie się nacisku na wymiar estetyczny projektów, ale na ich właściwości techniczne. Uczelnia nie kładzie również nacisku na wykłady z historii architektury.
Czy taka Architektura w Danii ma sens? Oczywiście! Mimo wszystko, wiedza o tym, jak coś jest skonstruowane jest ważniejsza od walorów estetycznych. Zawsze jest szansa, że podczas studiów spotkamy kogoś, kto wprowadzi nas dodatkowo w świat duńskiego designu.
Z pewnością sama atmosfera panująca na Architekturze w Danii na VIA University College w Campusie Horsens będzie czymś niezwykle rozwijającym.
Każda klasa ma swojego “wychowawcę”, który spędza najwięcej czasu z przypisanymi sobie studentami. Każdy rok ma również przypisane swoje pomieszczenie, własną “klasę”. To wykładowca przychodzi do studentów i spędza z nimi czas.
Dodatkową niespodzianką jest system mentoringu tam planujący. Studenci starszych roczników chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Taki układ jest korzystny dla obydwu stron. Starsi powtarzają sobie i utrwalają wiedzę. Natomiast młodsi czerpią garściami od starszych. Taka Architektura w Danii ma sens! W interakcji z drugim człowiekiem nawet najtrudniejsze techniczne zagadnienia przestają być groźne!
Tego wciąż jeszcze brakuje w polskim systemie edukacji, gdzie student siedzi po nocach z nudną książką.
Architektura w Danii to nowoczesne podejście do nauczania. Dzisiaj wiemy coraz więcej o tym, jak uczy się mózg i jak powinno się konstruować system nauczania tak, aby był jak najbardziej optymalny.
Człowiek najlepiej przyswaja wiedzę, gdy informacje zostaną podane w sposób zaskakujący. Poza tym najlepiej utrwalona wiedza to ta zdobyta w interakcji z drugim człowiekiem.
Architektura w Danii doskonale to wykorzystuje. Studenci najczęściej pracują nad projektami w kilkuosobowych grupach. Tam nie ma czasu na nudę. Każdy projekt jest ciekawy i angażujący. Poza tym, że wiedza sama wchodzi do głowy, to jeszcze studenci uczą się pracy w grupie, czyli czegoś, czego nie nauczą się z żadnych podręczników.
Projektowanie na Architekturze w Danii
Na dwóch pierwszych semestrach studenci są odgórnie przydzielani do zespołów. Pod uwagę brane są płeć, narodowość oraz predyspozycje stwierdzane na podstawie tzw testu ról. Jest to bardzo wnikliwe podejście, które pozwala stworzyć komplementarny i różnorodny zespół. To co jest fajne na Architekturze w Danii, to promocja różnorodności i tolerancji. Na ATCM postawiono na pracę w grupach. Jest to bardzo praktyczne podejście, ponieważ w pracy zawodowej architekta również trzeba często współpracować z innymi.
Architektura w Danii – czego można się nauczyć?
W czasie semestru studenci zaznajomieni są z wszystkimi etapami projektowania domu.
Punktem wyjścia jest tzw Outline Proposal. Są to wstępne szkice reprezentujące wymagania klienta. To ważne, aby od tego zaczynać,ponieważ to klient ma być zadowolony z całości efektu końcowego. Tu uwzględnia się liczbę pomieszczeń i ich rozkład. To tutaj trzeba wziąć pod uwagę kierunki świata i oświetlenie budynku.
Scheme Design to zagłębienie się projekt io rozwiązywanie wszystkich konstrukcyjnych, technicznych problemów, jakie wyniknęły po drodze.
Faza Detail to z kolei ewentualne przekształcenie projektu i dostosowanie go do obowiązujących wymogów prawa budowlanego i znalezienia firmy konstrukcyjnej.
Architektura w Danii – czym się wyróżnia?
Architektura w Danii wykładana jest w systemie zwanym Problem based learning. To pdejście, którego wciąż brakuje w polski, systemie edukacji. W Danii studenci nie przyswajają wiedzy dla samego przyswajania, ale koncentrują się na rozwiązaniach realnych życiowych problemów i mimochodem zdobywają wiedzę.
Architektura w Danii to więc spacery po mieście i oglądanie działek budowlanych. Studenci pracując w grupach wybierają realną działkę i projektują dla niej dom, uwzględniając wszystkie szanse i ograniczenia, jakie niesie konkretna działka.
Z Każdym kolejnym semestrem, pojawiają się coraz bardziej skomplikowane projekty. Dochodzą piwnice,klatki schodowe, domy wielorodzinne, aż w końcu dochodzi się do budynków użyteczności publicznej (duże hale sportowe, akademiki itp.) W planie studiów są również renowację zabytkowych budynków (np.kościołów).
Spójrz, jak wiele możliwości daje ten kierunek. Kiedy przejdziesz całą ścieżkę edukacyjną, doświadczysz różnych aspektów architektury i sam zdecydujesz, co jest dla ciebie najciekawsze i w czym się najbardziej realizujesz.
Przedmioty na kierunku Architektura w Danii
To co wyróżnia Architekturę w Danii, to współpraca między wykładowcami. W Polsce każdy profesor uważa, że jego przedmiot jest najważniejszy i wymaga od studentów, żeby skupiali się na jego przedmiocie.
WNa Architekturze w Danii Studenci tworzą duży problem, każdy z profesorów odnosi się do tego samego projektu i omawia go z punktu widzenia własnej specjalizacji i doświadczenia. W ten sposób studenci uczą się na zasadzie synergii. Osobista wiedza kilku specjalistów kumuluje się w jednym projekcie. Ponadto można czasem zaobserwować różnicę w poglądów u różnych specjalistów.
Jest to bardzo rozwijające doświadczenie. Student doświadcza różnorodności poglądów. Tym samym jest zmuszony do myślenia i wybrania własnego zdania i obronienia go.
Przedmioty
Structural Design
Na tym przedmiocie studenci uczeni są wszelkich kalkulacji domu. Siły, funkcje elementów, oddziaływania, kolumny, podpory, ściany, dachy, podłogi, balkony…jest mnóstwo elementów,które trzeba przekalkulować.
Building Services
Tutaj studenci rozpracowują budowę domu pod względem utraty ciepła. Przyglądają się izolacji, potrzebnych kaloryferów i okien. Inne usługi, którym się przyglądają studenci to plany wody, wentylacji, deszczówki i kanalizacji.
Building Planning and Management
Na tym przedmiocie studenci mają okazję wcielić się w kierownika budowy. Sporządzają kosztorysy, planują projekt czasowo. Planują pracę grupy i rozdzielają obowiązki.
Communication
Na tym przedmiocie studenci uczą się rysunku odręcznego. Główną istotą tego przedmiotu jest jednak wypracowanie umiejętności refleksji i komunikowania się z innymi uczestnikami projektu.
Jest również refleksja nad sposobami uczenia się, komunikowania i dzielenia się pomysłami.
Studencio zmuszani są niejako do autorefleksji, poznawania własnych silnych i mocnych stron. Poza tym młodzi architekci uczą się, jak tworzyć i promować własne portfolio.
Dodatkowe możliwości
VIA University College dostarcza licencji na ciekawe programy projektowe, m.in. Revitu. To, co jest atutem na Architekturze w Danii, to kompleksowe podejście nastawione n praktykę. Studenci uczą się projektować na najlepszym oprogramowaniu, uczą się renderować a nawet tworzyć strony internetowe. Uczą się, jak dotrzeć do potencjalnych klientów ze swoimi projektami i jak je zareklamować.
Dzięki temu, uczelnię opuszczają zdolni i pewni siebie architekci, którzy znają prawa rynku i nie boją się wyzwań.
Architektura w Danii to również integracja studentów i zacieśnianie kontaktów. Studenci są zachęcani, aby wzajemnie oceniali swoje projekty po to, aby motywować siebie do większej produktywności.
Zaliczanie semestrów
Na Architekturze w Danii na VIA University College zaliczenie semestru sprowadza się do wystąpienia przed komisją egzaminacyjną. Grupa, która pracowała cały semestr nad projektami ma za zadanie zaprezentować i “sprzedać” je komisji. W pierwszym semestrze w komisji są wyłącznie wykładowcy. Później zapraszane są różni architekci z branży.
Dzięki temu poziom trudności rośnie, ale studenci mają możliwość zetknąć się z prawdziwą opinią i “dorosnąć” do wymagań rynku.
Sprawy urzędowe
Osoba, która chce mieszkać i studiować w Danii musi zdobyć numer CPR. To taki odpowiednik polskiego numeru PESEL. Uczelnia pomaga zdobyć numer CPR. Czasem na uczelnię przyjeżdżają nawet urzędnicy, którzy pomagają załatwić sprawy formalne.
Dobrze jest również znać język duński lub przynajmniej rozpocząć kurs językowy. Uczelnia pomaga w rozpoczęciu kursu. Trzeba jednak wpłacić zwrotną kaucję. Zostanie ona zwrócona po zakończeniu nauki. Ma to na celu zminimalizowanie ilości niezdecydowanych kursantów, którzy nie kończą kursu, a zajmują miejsce innym. Na naukę języka trzeba poświęcić około 6 godzin zegarowych w tygodniu.
Student może starać się również o akademik. Ten jest w bardzo wysokim standardzie. Jest tam przestrzeń na studenckie imprezy: bar, miejsce na grilla i gaming room.
Jeśli chcesz studiować Architekturę w Danii, to możesz wziąć pod uwagę pracę dorywczą. Wielu studentów tak robi. Jest to doskonała okazja, aby się usamodzielnić. To nie tylko dodatkowe pieniądze, ale także nauka języka i samodyscypliny. Nie jest przecież łatwo pogodzić naukę na uczelni w obcym języku i pracę zarobkową. Ale każdy komu uda się ta sztuka, może być pewien, że nauczy się przedsiębiorczości i produktywności na przyszłość!
Warto również wiedzieć, że w Danii bardzo popularna jest jazda na rowerach. Warto więc mieć swoje własne dwa kółka, żeby nie odstawać od reszty i uczestniczyć w wycieczkach rowerowych. Poza tym jazda na rowerze to sama przyjemność i pozwala doskonale się zrelaksować!
Kultura jazdy na rowerze jest czymś, czego można pozazdrościć Duńczykom. Dzięki rowerom integrują się jako społeczeństwo. Poza tym wycieczki rowerowe pozwalają lepiej poznać okoliczne miejscowości, a szczególnie, zaznajomić się z lokalną architekturą.
Czy warto wybrać Architekturę w Danii?
VIA University College w Campusie Horsens i Architektura w Danii to dobry wybór dla osób, które nie znają duńskiego i chcą studiować po angielsku. Duża ilość zajęć praktycznych i pracy w grupach sprawia, że studenci od początku poznają realia pracy architekta. Robi wrażenie również sposób zaliczania semestrów. Studenci nie mają zakuwać wiedzy i jej odtwarzać, ale mają się uczyć w działaniu. Podstawowym celem jest umiejętność rozwiązywania problemów a nie bycie omnibusem definicji.
Architektura w Danii na VIA University College w Campusie Horsens to przede wszystkim praktyczna, głównie techniczna wiedza. Pewien niedosyt mogą czuć osoby o usposobieniu artystycznym i stawiające przede wszystkim na estetyczne aspekty projektów. Pamiętajmy, jednak, że techniczne aspekty architektury są trudniejsze do opanowania. Jeśli opanujesz wiedzę techniczną i praktyczne aspekty projektowania, to bezproblemowo nadrobisz estetyczne aspekty.
Taka forma nauki powinna być wskaźnikiem dla innych uczelni. Dzięki temu mielibyśmy więcej pewnych siebie i zdolnych profesjonalistów.
A ty co myślisz o takim pomyśle na studiowanie? W Danii lub w innym kraju? Podziel się opinią w komentarzu!
A może jesteś już studentem Architektury w Danii? Jeśli tak, to podziel się w komentarzu i napisz, co zrobiło na tobie największe wrażenie.