You are currently viewing Architekt w Danii vs Architekt w Polsce

Architekt w Danii vs Architekt w Polsce

Jesteś ciekawy jak wygląda praca i zarobki architekta w Danii? Czym różni się architekt od kreślarza? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Ile zarabia Architekt w Danii?

Czy są duże różnice w zarobkach Architekta w Danii i w Polsce?

Ostatnie dane pochodzą z 2017 roku. Wyszedł wtedy raport firrmy Sedlak&Sedlak. Wynikało z niego że połowa architektów w Polsce zarabia od 3,5 tys. do 6,5 tys. złotych brutto. 25% poniżej tego przedziału, a drugie 25% powyżej tego przedziału. Mediana została oszacowana na poziomie 4,5 tys. złotych.

Ile zarabia architekt w Danii?

Warto zacząć od tego, że w Danii mówi się otwarcie o zarobkach. Nie jest to temat tabu, jak ma to miejsce w Polsce. Mają na to wpływ związki zawodowe w Danii, które dbają o transparentność zarobków i o to, żeby były godne.

Architekt w Danii przez pierwsze około 4 lata w 2017 roku zarabiał 30 tys.koron, czyli około 18 tys. zł. Później średnia stawka zbliża się do 36 tys. koron (22 tys.zł). Doświadczony architekt w Danii zarabia minimum 43 tys.koron (ok. 26,5 tys. zł).

Jasne, że Dania jest krajem wysoko rozwiniętym i również koszty życia są wyższe. Wynajem mieszkania w Kopenhadze kosztował kilka lat temu 10 tys.koron. Jednak nawet po odliczeniu kosztów życia, architekt w Danii z każdej wypłaty ma jeszcze wolne środki, które może zaoszczędzić, zainwestować lub po prostu wydać na przyjemności. W ojczyźnie Duńczyków bardzo ceni się doświadczenie zawodowe. Wraz ze stażem pracy, architekt w Danii może negocjować swoją stawkę i po około 10-ciu latach pracy może zarabiać blisko 60 tys. koron. (czyli ok.36,5 tys. zł).

Architektura w Danii - architekt w Danii
Architektura w Danii uchodzi za jedną z najlepszych w Europie

Jaka jest kultura pracy Architekta w Danii?

Trzeba podkreślić, że Duńczycy bardzo cenią sobie work-life balance. Nie do pomyślenia jest u nich siedzenie po godzinach w pracowni. Klient wie, że musi poczekać, jeśli chce otrzymać zadowalający produkt. Architekt w Danii pracuje 35 – 37 godzin tygodniowo. Jest to kultura pracy przyjęta w całym kraju.

Pewnie ciężko czytać te słowa niejednemu Polakowi, który potrafi spędzać 60 godzin tygodniowo w pracy.

Czy łatwo jest studiować Architekturę w Danii?

Studiowanie architektury w DaniiOficjalnie duńska Unia Architektów (Arkitektforeningen – odpowiednik polskiej Izby Architektów), uznaje dwie uczelnie architektoniczne w Danii. Akademię Królewską (KADK) w Kopenhadze oraz Arkitektskolen w Aarhus. Oba podmioty nadają tytuł magistra sztuki w architekturze (Master of Arts in Architecture). Do związku zawodowego automatycznie mogą dołączyć absolwenci właśnie tych dwóch szkół.

Żeby studiować Architekturę w Danii na uczelni państwowej, trzeba dobrze znać język duński. Jeszcze do niedawna, student przyjeżdżający do Danii, mógł bezpłatnie uczyć się języka. Zostało to jednak zmienione i za kurs trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Jak wygląda studiowanie Architektury w Danii?

Duńskie uczelnie już ponad 40 lat temu przyjęły model nauczania zwany PBL (Problem Based Learning). Chodzi o to, aby studenci Architektury w Danii maksymalnie dużo czasu na nauce spędzali na rozwiązywaniu rzeczywistych problemów. Nie ma więc przepastnych podręczników z teorii. Chodzi o to, żeby studenci poznawali teorię w działaniu. Smutne jest to, że PBL znany w Danii od 40 lat, w Polsce dopiero raczkuje.

Studenci Architektury w Danii w ciągu semestru realizują niewiele przedmiotów. Są to jednak bardzo dogłębne dziedziny. Egzaminy międzysemestralne przypominają obronę pracy dyplomowej. Wymagają maksymalnego zaangażowania i szerokiej wiedzy.

Czym różni się architekt w Danii od Kreślarza?

Do czynienia mamy z dwoma zawodami jak bygningkonstruktør (albo „construction architect”) oraz architekt. Ten pierwszy, to rodzaj kreślarza, osoby, która w pracowni odpowiada za robienie wszelkich rysunków technicznych. To oni zajmują się takimi tematami jak techniczny rzut, przekrój czy detale projektowe. Architekci duńscy natomiast odpowiedzialni są za funkcjonalność budynku i jego estetykę.

Czy łatwo znaleźć pracę Architekta w Danii?

Niestety nie. Architektura duńska, słynna na cały świat, jest bardzo nasyconym rynkiem. Pracowni jest wiele i ciężko jest przebić się komuś z zewnątrz. Co nie znaczy, że nie można spróbować. Nawet jeśli po studiach Architektury w Danii nie znajdziesz tam pracy, to możesz wrócić do Polski z całym bagażem nowinek i wiedzy architektonicznej.

A duński architekt w Polsce?

Czy zdarza się, że architekt z Danii – kraju architekturą i designem płynącym, decyduje się pracować w innych krajach – np. w Polsce?

W prawdziwym życiu spełnianie marzeń napotyka liczne ograniczenia, nieobecne w świecie snu. Największe osiągnięcia architektoniczne to pomysły rodem z fikcji, które po wielu wysiłkach na różnych płaszczyznach przybierają namacalny kształt.

Bjarke Ingels

Bjarke Ingels Bjarke Bundgaard Ingels 9ur. 2 października 1974) jest duńskim architektem , założycielem i partnerem kreatywnym Bjarke Ingels Group (BIG).

W Danii firma Ingels stała się znana po zaprojektowaniu dwóch kompleksów mieszkaniowych w Ørestad : VM Houses i Mountain Dwellings . W 2006 r. założył Bjarke Ingels Group , która do 2015 r. zatrudniała 400 osób, z takimi znanymi projektami, jak kompleks mieszkaniowy 8 House , VIA 57 West na Manhattanie , siedziba Google North Bayshore (współprojektowana z Thomasem Heatherwickiem ), Superkilen park i zakład przetwarzania odpadów na energię Amager Resource Center (ARC) – ten ostatni, który obejmuje zarówno stok narciarski, jak i ściankę wspinaczkową na zewnątrz budynku.

Od 2009 roku Ingels jest laureatem wielu konkursów architektonicznych . W 2012 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie oprócz VIA 57 West BIG wygrał konkurs projektowy po huraganie Sandy za poprawę odporności na powodzie Manhattanu.

W 2011 roku The Wall Street Journal uznał Ingels Innovator of the Year w dziedzinie architektury a w 2016 Time uznał go za jednego ze 100 najbardziej wpływowych osób.

Teraz będziemy mogli podziwiać jego projekt również w Warszawie. Słynna, duńska pracownia BIG – Bjarke Ingels Group, której założycielem jest architekt przygotowała koncept wielofunkcyjnego kompleksu budynków w centrum Warszawy pod nazwą Towarowa 22.

Czym wyróżnia się duńska architektura?

Współczesna architektura duńska jest kwintesencją tego co ludzkie: tworzenie wspólnoty, w której rodzina i dobro dziecka jest w centrum, stawianie na funkcjonalność, szukanie pożytecznych i zrównoważonych rozwiązań technologicznych, dbanie o estetykę, odzwierciedlanie pragnienia człowieka o intymnym kontakcie ze światem, bycia częścią nietkniętej natury i czerpania z jej dobrodziejstw.

Architekt w Danii stawia na zrównoważony rozwój. Ważne jest uszanowanie natury, prostota i funkcjonalność. Do tego dochodzi oryginalny design i stawianie na harmonię i estetykę.

Słynne nazwiska Architektów w Danii

Jeśli jesteś studentem Architektury lub interesujesz się nią, to zerknij na listę znanych architektów i designerów z Danii:

Jørn Oberg Utzon (ur. 9 kwietnia 1918 w Kopenhadze, zm. 29 listopada 2008 w Helsingør) – duński architekt modernistyczny, laureat Nagrody Pritzkera z 2003, znany przede wszystkim jako autor Sydney Opera House.

Kaare Jensen Klint (ur. 15 grudnia 1888 we Frederiksbergu, zm. 28 marca 1954 w Kopenhadze) – duński architekt, artysta wizualny i projektant mebli, ojciec duńskiej szkoły nowoczesnego designu mebli.

Kay Otto Fisker (ur. 14 lutego 1893 w Frederiksberg, zm. 21 czerwca 1965 w Kopenhadze) – duński architekt.

W swoich projektach wykorzystywał elementy tradycyjnej architektury duńskiej, łącząc ją z funkcjonalizmem. Jest autorem kompleksu uniwersyteckiego w Århus oraz osiedli mieszkaniowych w Kopenhadze m.in. Gullfosshus.

Mikael Colville-Andersen (ur. 29 stycznia 1968 r. w Fort McMurray, Alberta, Kanada) – kanadyjsko-duński urbanista i ekspert ds. mobilności w mieście, autor książek. Jest dyrektorem naczelnym Copenhagenize Design Company, którą założył w 2009 roku w Kopenhadze.

Współpracuje z miastami i rządami na całym świecie, szkoląc je w byciu bardziej przyjaznym dla rowerzystów. Za cel i misję obrał sobie propagowanie rowerów w miastach.

Prowadzi serial dokumentalny o urbanistyce „The Life-Sized City”, który miał swoją premierę w 2017 r. w TV Ontario, a w 2018 r. także w wielu innych kanałach międzynarodowych, w tym w polskim TVN24. Pierwsza seria „The Life-Sized City” została nominowana do pięciu nagród Canadian Screen Awards w 2018 roku.

Architekt w Danii brzmi dobrze

Praca Architekta w Danii wydaje się być czymś wymarzonym: dobre zarobki, zrównoważony system pracy, otwartość na nowe idee i pomysły.

Rzeczywiście, Dania ma dobre zaplecze architektoniczne i designerskie. Można oczywiście rzucić się na głęboką wodę i próbować studiować Architekturę w Danii.

Można też zostać w Polsce i zastanowić się, co zrobić, by polska Architektura była lepsza. Być może kolejne pokolenie architektów będzie mówić głośniej i odważniej o tym, co trzeba zmienić.

Być może młodzi architekci znajdą sposób, jak projektować domy i miasta, by były bardziej przyjazne środowisku i nam samym.

Dobrze jest obserwować najlepszych na świecie. Ale jeszcze lepiej ich naśladować i wprowadzać zmiany tam, gdzie mamy wpływ. Architekt w Danii ma swoje “podwórko” na którym działa. Polscy architekci powinni szukać choćby małych kwestii, na które mają wpływ i które można zmienić.

Tradycja architektoniczna w Danii
Architektura w Danii to nowoczesność i super tradycje