You are currently viewing Aksonometria – nie taka straszna jak ją rysują

Aksonometria – nie taka straszna jak ją rysują

  • Post category:Rysunek

Jest jedno pojęcie, które potrafi spędzić sen z powiek kandydatom na ASP. aksonometria, bo o niej mowa, kojarzona jest z matematyką – dlatego niektórym już na starcie wydaje się skomplikowana. Czy jest jednak czego się bać? W tym wpisie zobaczysz, że nie ma czego, bo aksonometria jest dla ludzi!

Czym jest Aksonometria?

Aksonometria to rodzaj rzutu równoległego. Chodzi o odwzorowanie rzeczywistej przestrzeni / obiektu na płaszczyznę. Punktem odniesienia jest prostokątny układ osi współrzędnych. W aksonometrii ważne jest dążenie do zachowania prawdziwych wymiarów obiektu, przynajmniej w jednym kierunku.

Innymi słowy, w aksonometrii unikasz skrótów perspektywistycznych. Nie używasz również linii horyzontu ani punktów zbiegu.

Jak dzielimy aksonometrię?

Możemy wyróżnić aksonometrię jednowymiarową. Wtedy wszystkie kąty narysowanej bryły mają tyle samo stopni.

W aksonometrii dwuwymiarowej, kąty bryły się zmieniają, a wraz z nimi – długość odcinka / boku bryły.

Jak skutecznie uczyć się aksonometrii?

Jest jeden opatentowany sposób, by skutecznie nauczyć się aksonometrii. Czy słyszałeś już o Igurrach? To autorski sposób nauczania Wojciecha Domińczaka ze Szkoły Rysunku Creativity.

Chodzi o to, aby pobawić się trochę aksonometrią. Ze zwykłego prostopadłościanu “wycinasz” fragmenty zgodnie z podanymi rzutami odpowiednio dla rzutu:

  • góry
  • boku 1
  • boku 2

Dzięki temu otrzymujesz całkiem nową, nieraz kosmiczną bryłę. Masz przy tym mnóstwo zabawy, czacha aż dymi, a ty mimochodem uczysz się aksonometrii nawet w najbardziej hardcorowym wydaniu 🙂

Rys.1. Powyżej pierwsze Igurry, które powstały w 1994 roku na potrzeby lekcji rysunku.

Dziś cała społeczność Creativity bawi się w wymyślanie nowych Igurr. (jest ich już ponad 1000!) Wzajemnie się nakręcają i sprawdzają poprawność. Wszystko pod czujnym okiem Wojtka Domińczaka i innych nauczycieli rysunku.

Dziś oczywiście cała zabawa w aksonometrię przeniosła się również w wirtualną rzeczywistość, ale idea jest taka sama.

Rys.2. Zwróć uwagę, że ta cała kosmiczna bryła zamknięta jest w prostopadłościanie. Zacznij w ten sposób myśleć, a aksonometria nie będzie już taka straszna 🙂

Rys.3. A tu masz rzuty powyższej Igurry.

Czy aksonometria jest trudna?

Lepiej zacząć od pytania, czy aksonometria jest ważna. Tak! Bardzo!

A czy jest trudna? Gdybyś miał sam siedzieć nad książkami, to pewnie mógłbyś osiwieć ze stresu.

Jednak, kiedy ktoś zacznie ci to tłumaczyć, to nagle okazuje się, że zadania z aksonometrii jakoś rozwiązują się same. A ty zaczynasz się zastanawiać, co w tym było trudnego?

Nikt nie urodził się z pełnym wachlarzem umiejętności. Wystarczy pytać i ćwiczyć. Reszta przyjdzie sama 🙂