You are currently viewing 20 najbardziej znanych malarzy

20 najbardziej znanych malarzy

Na egzaminie wstępnym może pojawić się również pytania dotyczące historii sztuki. Nawet, jeśli nam się ono nie przytrafi, możemy sami wykazać się wiedzą na temat znanych i cenionych malarzy, grafików, czy rysowników. Warto wiedzieć choć trochę o najważniejszych osobach, które swoją twórczością wpisały się w kanon twórców. Jeśli już mamy listę znanych architektów, to czas stworzyć listę znanych malarzy. Oto ona!

Czy znasz tych malarzy? 20 artystów, których musisz kojarzyć!

Jeśli nazywamy coś swoją pasją, to musimy się tym interesować. Niektóre nazwiska po prostu musimy znać. Od XIX wieku malarstwo cieszy się wielką popularnością, a jego dynamiczny rozwój w tamtych latach sprawił, że niektóre nazwiska weszły do dzisiejszego kanonu popkultury.

Malarze XIX wieczni znudzeni byli realizmem i akademizmem. Nie chcieli już przedstawiać otaczającego ich świata dokładnie tak samo, jak on wygląda. Postanowili więc dodać do swoich dzieł więcej emocji. Dzięki ich wizjom, możemy dziś mówić o ekspresjonizmie i impresjonizmie, a także wszystkich innych, bardziej rozbudowanych nurtach w malarstwie. Ponadto od tego czasu artyści mogą tworzyć to, na co mają ochotę i techniką, jaką tylko chcą! Tak też spotkać możemy pierwsze abstrakcje i techniki mieszane. Innymi słowy wolność Tomku w swoim domku!

W poszukiwaniu siebie i możliwości, jakie dały czasy wolności twórczej, artyści postanowili zaczęli rozwijać również inne nurty. Na przykład konceptualizm. Liczył się w nim przede wszystkim pomysł. Miał on zaskoczyć odbiorcę. W tym momencie sztuka sama w sobie obrała zupełnie inny kierunek niż do tej pory. Mimo to w dziełach ówczesnych malarzy z łatwością można było znaleźć nawiązania do kanonu sztuki. Zwłaszcza do dzieł antycznych i renesansowych. By je zauważyć, musimy poznać najbardziej znane dzieła w historii, a także artystów, którzy je stworzyli. Stąd też pomysł na nasz wpis. Poznajmy najbardziej znanych artystów i najlepiej rozpoznawalne dzieła!

Donatello

Ależ zaczynamy ten wpis o malarzach! Donatello był… rzeźbiarzem. Jednak jako pierwszy w Europie twórca męskiego aktu musiał znaleźć się wśród twórców, których zaliczyć możemy do kanonu sztuki. Zasłużył sobie na takie wyróżnienie odcinając rzeźbę od gotyckich wpływów. Jego dzieła są przemyślane i nawiązują do antyku. Wyrzeźbił pierwszego od czasów antycznych konia – pomnik konny Gattamelaty, a także rzeźbę Dawida z brązu.

Leonardo da Vinci

To twórca w całej swojej okazałości. Archetyp człowieka renesansu. Był malarzem, inżynierem, odkrywcą, rzeźbiarzem, architektem, anatomem, geologiem, filozofem, wynalazcom, muzykiem i pisarzem. Niektóre jego prace wyprzedzały ówczesne technologie o wiele lat. Pracował intensywnie nad projektem broni. Jednak w naszej świadomości zaistniał jako twórca takich obrazów jak: Dama z łasiczką (gronostajem), ostatnia wieczerza, czy wszystkim znana Mona Lisa.

Michał Anioł

Choć podobno był brzydki, zrażał do siebie ludzi i był nietowarzyski, to z pewnością jest jednym z najwybitniejszych twórców w dziejach świata. Stawiany obok Rafaela Santi i Leonadro da Vincim uważany jest za jednego z lepszych twórców epoki renesansu. Nie tylko malował, ale również rzeźbił. Do jego najbardziej znanych rzeźb zalicza się rzeźbę Dawida, Pietę Watykańską i Madonnę z kościoła Notre-Dame. Jeśli chodzi o malarstwo, to Michała Anioła kojarzymy przede wszystkich z freskami w Kaplicy Sykstyńskiej, czy Doni Tondo.

Rafael Santi

Urodził się i zmarł w Wielki Piątek. Przez to uważany był przez boskiego artystę. Znany z licznych przedstawień Madonny, Rafael Santi zestawiany jest wraz z Michałem Aniołem i Leonardo da Vinci przed szereg renesansowych twórców.

Hieronim Bosch

Ten niderlandzki malarz stawiał na symbolikę. Ludzie mieli go za heretyka, lub przynajmniej znawcę okultyzmu i alchemii. Prawdopodobnie jego malarstwo było inspiracją dla surrealistów XX wieku. Hieronim Bosch miał tak specyficzny styl, że w pewnym momencie przestał się podpisywać na obrazach. Ponadto Bosch rysował na swoich obrazach tyle detali, że odbiorca za każdym razem mógł znaleźć na jego obrazie jakiś nowy szczegół, którego wcześniej nie widział.

Albrecht Dürer

Albrecht Dürer (1471-1528) był niemieckim malarzem renesansu. Uważany za najwybitniejszego artystę swojej epoki, w rzeczywistości był ogromnym narcyzem. Namalował mnóstwo autoportretów. Jednak miał ogromny wpływ na rozwój grafiki. Dokładniej drzeworytnictwa i miedziorytnictwa. Był jednym z pierwszych artystów, którzy zaczęli tworzyć teorię sztuki. Był autorem np. “Czterech ksiąg o proporcjach ciała człowieka”. Rysował od najmłodszych lat, a jego rysunek nosorożca, był wykorzystywany w niemieckich szkołach na lekcjach biologii jeszcze w 1939 rokuu. Co ciekawe, Albrecht nie widział tego zwierzęcia, a jedynie dostał jego rysunek.

Caravaggio Michelangelo Merisi

Caravaggio żył w latach 1571-1610). Był osobą zawsze gotową do bójki. Przez cały czas nie brakowało mu przy tym mecenasów i osób, które pragną mieć w swojej kolekcji jego dzieła. Uważany był za osobę tajemniczą i wręcz niebezpieczną. Zasłynął przede wszystkim z kontrastów światłocieniowych, które nazywamy caravaggionizmami.

Caravaggio często kopiował swoje najlepiej sprzedające się prace. Dzięki temu mógł na nich zarobić jeszcze więcej. Jego obrazy pełne są pustych przestrzeni. Uważał, że detale rozproszą niepotrzebnie odbiorcę.

William Turner

Ten angielski malarz żyjący w latach 1775-1851 uważany jest za prekursora impresjonizmu. Sławę dały mu liczne obrazy przedstawiające pejzaże. Przepiękne barwy, jakich używał w swoich pracach, zwłaszcza odcienie żółtego, stały się jego znakiem rozpoznawczym.

Pierwsze jego prace, takie jak scenę z Oxfordu namalowaną akwarelami, Turner stworzył mając 12 lat. Zostawił po sobie 30 000 prac! W tym 300 obrazów olejnych. Twierdził, że podczas wystaw, w płótna swoich obrazów wcierał tabakę, a farby rozpuszczał w zwarzonym piwie. William miał wielu zwolenników i równie liczne grono przeciwników. Ci drudzy porównywali jego twórczość do “dania z nadmiarem curry, “żółtej febry” i efektów biegunki”.

Claude Monet

Monet żył w latach 1840-1926. Ten impresjonistyczny twórca przyjaźnił się z Manetem – innym impresjonistom. Wzrok Moneta z wiekiem zaczął się pogarszać. Malarz ujął to w swoich obrazach. Te z późniejszego okresu twórczego są rozmazane. Jedną z serii jego prac, które są chyba najlepiej rozpoznawalne, to cykl obrazów “Katedra w Rouen”. Ten francuski malarz już w gimnazjum rozpoczął swoją karierę. Rysował karykatury. Jego najdroższe dzieło zatytułowane “Stogi” jest warte 81,4 miliardów dolarów.

Henryk Siemiradzki

Jego tematyka obrazów była bardzo podobna do obrazów Jana Matejki. Ten polski malarz akademicki żył w latach 1843-1902. Zanim zaczął studiować na ASP, ukończył wydział matematyczno-fizyczny. W twórczości czerpał z antyku. Był inspiracją dla Henryka Sienkiewicza, gdy ten pisał “Quo vadis”. W 1901 w wyniku choroby stracił mowę. Rok później zmarł. Pochowany najpierw na powązkach, a następnie jego prochy przeniesiono do krypty zasłużonych na krakowską skałkę.

Alfons Mucha

Żyjący w latach 1860-1939 twórca, jest autorem czechosłowackiego godła państwowego, pierwszych banknotów i znaczków. Już w wieku 19 lat pracował jako twórca scenografii w wiedeńskim teatrze. Jego prace na egzaminach wstępnych na studia były tak dobre, że od razu dostał się na trzeci rok studiów. Był twórcą witrażu w katedrze Św Wita w Pradze. Niedawno odkryto jego nieznane dotąd dzieła. Pewna rodzina ukrywała je przez 60 lat najpierw przed hitlerowcami, a następnie komunistami.

Gustav Klimt

Malarz ten żył w latach 1862-1918. Jego życiowym celem było stworzenie dzieła, które odrzuca wszelkie akademickie kanony. Pochodził z wielodzietnej rodziny. Był drugim z siedmiorga dzieci złotnika. Bał się kobiet, ale z pasją je uwieczniał w swoich dziełach. Nigdy się nie ożenił,choć twierdzi się, że miał 14 dzieci. W swoich pracach używał płatków złota i srebra. Jedno z jego najsłynniejszych dzieł nosi tytuł “Pocałunek”. Badacze sztuki spekulują, że obraz może przedstawiać Gustava wraz z jego ukochaną. Obraz ten wisi w muzeum w Wiedniu. Przeznaczono dla niego osobną salę, której ściany pomalowano na czarno, by uzyskać lepszy kontrast. Jedno z dzieł Klimta w 2021 zostało oddane spadkobiercom przez francuski rząd. Francja nie była świadoma tego, praca ma właścicieli, a przez losy, jakie spotkały pierwszą właścicielkę w czasie II wojny światowej. Nieświadoma niczego Francja kupiła dzieło na aukcji. Gdy odnalazł się spadkobierca dzieła, oddała je.

Edvard Munch

Był norweskim malarzem, który zasłynął jako malarz brzydoty i obrzydliwego ekspresjonizmu. Jego najbardziej popularnym dziełem jest znany wszystkim “Krzyk”. Artysta stworzył kilka barwnych oraz monochromatycznych wersji krzyku. Użył do tego również różnych technik malarskich i litograficznych. Pierwszy raz wystawił publicznie swoje prace, gdy miał 20 lat. Większą część życia zmagał się z zaburzeniami nerwowymi i alkoholizmem. Żył w latach 1863-1944.

Wassily Kandinsky

Jest twórcą pierwszej abstrakcji. Wassily żył w latach 1866-1944. Ukończył prawo i ekonomię. Dopiero gdy skończył 30 lat, zajął się malarstwem. Wydał wiele książek, które poświęcił formalnym i metafizycznym aspektom sztuki nieprzedstawiającej. Był teoretykiem sztuki. Jego pierwszy w pełni abstrakcyjny obraz zatytułował “Akwarela abstrakcyjna”. Google Doodle uchonorowało Wassilyego Kandinsky zmieniając na jego cześć główną stronę Google.

Stanisław Wyspiański

Żyjący w latach 1869-1907 Stanisław Wyspiański studiował malarstwo u Jana Matejki. Nie był jednak jedynie malarzem. Zajmował się także literaturą, architekturą, grafiką, witrażami i projektował meble. Pastele były jego ulubionymi materiałami do pracy. Gdy ręce odmówiły mu posłuszeństwa, kazał sobie przywiązać deski do ramion. Do desek przywiązano narzędzia do rysowania. W ten sposób mógł nadal tworzyć. Gdy nie mógł już nawet tego, dyktował innym utwory literackie.

Piet Mondrian

Na początku swojej malarskiej przygody malował w duchu naturalizmu i symbolizmu. Ten holenderski malarz żył w latach 1872-1944. Zainteresowany kubizmem zaczął eliminować przypadkowe kolory w swoich pracach. Zaczął redukować obiekty do geometryczno-abstrakcyjnych schematów. Wszystko to doprowadziło w końcu do tego, że zaczął tworzyć zrównoważone kompozycje, które składały się z układów poziomów i pionów. Podporządkowane były one regularnej siatce geometrycznych podziałów.

Piet Mondrian został uznany za twórcę neoplastycyzmu. Jego obrazy przypominają mapę Nowego Jorku. Niektórzy uważają, że to dlatego jego prace uznano w USA.

Jest to malarz, którego inspirowała natura. Dopóki nie poznał teozofów i nie zainteresował się metafizyką, był przeciwnikiem sztuki nowoczesnej.

Pablo Picasso

Jego nazwisko znają chyba wszyscy. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy wybierają się na studia artystyczne. Jednak czy potrafimy przytoczyć kilka faktów z jego życia? Pablo Picasso żył w latach 1881-1973. Oprócz malarstwa zajmował się również rzeźbą, ceramiką i grafiką. Uznawany jest za współtwórcę kubizmu. Prócz tego współtworzył też kolaż. Każda z jego prac wyznaczała inny okres w twórczości tego malarza. Obecnie jego obrazy sprzedają się na ponad 100 milionów dolarów każdy.

René Magritte

Ten belgijski malarz nazywany jest “autorem słów i rzeczy”, ponieważ lubił zmieniać nazwy przedmiotów. Na początku swojej kariery dorabiał jako projektant tapet oraz reklam dotyczących domów mody. Jego obrazy szokowały i często wzbudzały kontrowersje. Wyróżniała je poetycka nastrojowość oraz precyzja. Znany z upodobań do tytoniu i drewnianych fajek.

Ten żyjący w latach 1898-1967 malarz zaczął interesować się surrealizmem, gdy zobaczył reprodukcję obrazu Giorgia de Chirica “Pieśń miłosna”. Od tego czasu zaczął przedstawiać świat zuniformizowany. Odbity w kolejnych powieleniach. Wpłynął w ten sposób na sztukę drugiej połowy XX w. Pomimo tego, że uznawany jest za surrealistę, swoje obrazy malował z fotorealistyczną dokładnością. Popierał partie komunistyczne.

Salvador Dali

Jest to jeden z najbardziej znanych surrealistów. Urodzony w 1904 roku, zmarł w 1989. Inspiracje jego pracami często widoczne są w filmach i bajkach. Bez wątpienia jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany był przez wielu jako skrajny ekscentryk. Wymyślił swoją własną metodę surrealistyczną, którą nazywa się “paranoiczno-krytyczną”.

Rodzice Salvadora uznali go za reinkarnację syna, który zmarł 3 lata wcześniej na zapalenie opon mózgowych. Malarz ten dostał również imię po swoim zmarłym, starszym bracie.

Każde dziecko zna chociaż jedno dzieło Salvadora – był on bowiem twórcą loga lizaków Chupa Chups.

“Wiem, co jem. Nie wiem, co robię” mówił. Uwielbiał jedzenie o wyraźnej formie. Jadał skorupiaki, a nienawidził szpinaku. Oprócz malarstwa, Dali zajmował się również literaturą i filmem. Był autorem na przykład “Moje sekretne życie”.

Gdy wybrał się na egzamin teoretyczny na ASP, odpowiedział, że jest inteligentniejszy niż trzej profesorowie z komisji razem wzięci. Odmówił złożenia egzaminu, ponieważ stwierdził, że “dużo lepiej znam od nich zawarte w pytaniu zagadnienie.”

Frida Kahlo

Jest to meksykańska malarka, która znana jest z serii autoportretów. Żyła w latach 1907-1954. W jej sztuce przejawiają się silne nawiązania do kultury meksykańskiej oraz indiańskiej. Dlatego też jej sztuka często określana jest jako sztuka naiwna, zwana inaczej prymitywizmem lub folkowa. Często zaliczamy ją także do sztuki surrealistycznej.

Tematyka, jaką zajmowała się w swoich pracach to przede wszystkim ból fizyczny i cierpienie. Wszystko to spowodowane było jej problemami zdrowotnymi, które ciągnęły się za Fridą już od wieku dziecięcego. Chorowała ona bowiem w wieku 6 lat na polio. Następnie jako nastolatka była uczestnikiem wypadku komunikacyjnego. W ciągu swojego życia przeszła ponad 30 operacji. Większość swojego życia związana była z meksykańskim artystą – Diego Riverą. Ich związek był bardzo burzliwy i namiętny. W prawie każdej pracy Frida dodawała jakiś element związany z jej mężem.

Z pewnością można powiedzieć, że była ona feministką i emancypantką.Malowanie traktowała jak walkę z cierpieniem. Jej dzieła są bardzo osobiste. Frida Kahlo znana jest również z fascynacji modą. Kreowała w ten sposób swój wizerunek.

Roy Lichtenstein

Amerykański malarz żyjący w latach 1923-1997. W latach 30 ubiegłego wieku Roy chodził do nowojorskich klubów jazzowych, gdzie szkicował portrety muzyków. Był zafascynowany Charliem Parkerem, Johnem Coltrane’em i Milesem Davisem. Są to saksofoniści, którzy zainspirowali Roya do nauki gry na saksofonie. Malarstwo studiował w latach 40. na Ohio State University. W 1951 roku miał swoją pierwszą indywidualną wystawę. Odbyła się ona w Nowym Jorku. Początkowo jego prace cechował styl abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Triumfował on w tamtych czasach w sztuce amerykańskiej.

Jednak na początku lat 60. Roy zaczął malować popularne postaci z kreskówek Disneya. Tak narodził się jego popartowski styl. Sam zaś uważany jest za twórcę popartu. W 1961 roku powstał jego pierwszy popartowski obraz “Look Mickey”. Jeden z jego obrazów – “Śpiąca dziewczyna” został sprzedany za 45 milionów dolarów.

Nie zajmował się jedynie malarstwem. Tworzył również ceramikę, murale i rzeźbę. Na swoich obrazach nie podkreślał żadnych swoich emocji. Zajmował się raczej odwzorowaniem reklam, przedmiotów codziennego użytku i postaci nie tylko z kreskówek, ale także z komiksów.

Andy Warhol

Andy Warhol jest malarzem żyjącym w latach 1928-1987. Uważany jest za jednego z głównych przedstawicieli popartu. Błędnie jednak jest uważany za jego twórcę. Znany jest przede wszystkim z prostych, seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym. Używał do ich stworzenia techniki serigrafii.

Powstałe w ten sposób sitodruki pokazują przede wszystkim produkty, jakie znaleźć mogliśmy w lodówce przeciętnego amerykanina. Były ty puszki Coca-Coli, zupy Campbell, czy maki, banany, pudełka z proszkiem Brillo…

Ponadto odtwarzał portrety gwiazd świata rozrywki. Należeli do nich Marilyn Monroe, Elvis Presley, Brigitte Bardot, Marlon Brando i wielu innych. Tworzył także wizerunki postaci powszechnie znanych. Byli nimi na przykład Wlodzimierz Lenin, Joseph Beuys, czy Mao Zedong.

Andy studia plastyczne zaczął w wieku 14 lat. Tuż po śmierci Marylin Monroe zaczął się nią fascynować. Wtedy też zaczął tworzyć jej liczne portrety.

Zdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński żył w latach 1929-2005. Był polskim inżynierem, architektem, rzeźbiarzem, rysownikiem, malarzem, fotografem i artystą, który posługiwał się również grafiką komputerową. W swoim życiu unikał oglądania dzieł innych artystów. Nie chciał się narażać na inspirowanie się ich dziełami. Swoją karierę zaczął jako fotograf. Można o nim powiedzieć, że był pasjonatem komputerów i wykorzystywał je w swoich pracach.Posiadał swoją prywatną kolekcję obrazów, które stworzył. Nazywał je zwierzętami domowymi. Nigdy nie pojawił się na własnym wernisażu. Uważał, że jest to dla niego zbyt stresujące. Jego prace nawiązują do fantastyki i wizjonerstwa. Jego prace poruszały i często wręcz przerażały odbiorcę. Najbardziej znanym jego dziełem jest “Pełzająca śmierć”.

Spis tych artystów to tylko początek. Im głębiej w las, tym więcej drzew. Te nazwiska to must have, jakie muszą znać osoby interesujące się malarstwem. Jednak uważamy, że osoby, które interesują się danym tematem, naturalnie zaczynają zgłębiać swoją wiedzę.

Najbardziej znane nazwiska malarzy z całego świata nie muszą się znaleźć na egzaminie z malarstwa. Jednak broniąc swojej pracy możemy sami nawiązać do ulubionych malarzy. Dzięki temu egzaminatorzy będą wiedzieli, że jesteśmy prawdziwymi pasjonatami i nie znaleźliśmy się na egzaminie przez przypadek.